Menü

Ürün Hakkında
Sudan’ın Darfur bölgesinde yer alan acacia ağaçları, çoğunlukla arap zamkı, hint zamkı ya da talha olarak bilinen reçineleri için kullanılmaktadır. Her ne kadar Afrika’nın sahra altı bölümü, Çad, Eritre, Kenya, Mali, Moritanya, Nijer, Nijerya, Senegal ve Sudan’da yer alan "reçine kuşağı” bölgesinde sıkça rastlanan bir bitki olsa da, en bol olarak yetiştiği ülke Sudan’dır.
 
Arap Zamkı, İngiltere’nin güneyinde yetişen akasya bitkisi ile benzer kökene sahip mimosacaea ailesinden gelen, bakliyat türü bir bitkidir. Bu bitkiyi, ağaç boyutunda, odunsu, bir tür dikenli fasulye olarak tanımlamak yanlış olmaz. Acacia ağacı, ancak verimsiz toprak, kuraklık ya da yüksek ısı gibi olumsuz koşullarda reçine (zamk) üretir. Hasar görmüş ağaçların reçine üretimi daha fazla olmaktadır. Bu nedenle en bol elde edildiği yer Sudan’dır.
 
İngiltere’nin güneybatısında, acacia bitkisinin zehirli bir türü olan, yerel ismiyle, "uno de gato” (kedi pençesi), çoğunlukla tıbbi amaçlarla kullanılan ve Peru-Amazon’da yetişen Uncaria Tomentosa bitkisiye karıştırılmaktadır. Bu tür, her ne kadar bir yağmur ormanı bitkisi olmayıp, arap zamkı özelliği taşımasa da, aktarlarda bu bilgiyle satılmaktadır.
Kullanım Alanları
Mürekkepten dondurmaya pek çok farklı kullanım alanı bulunmaktadır.
Bitkisel tedavide, birleştirici özelliğiyle, hap ve pastil formu oluşturmak, sıvı karışımların daha kıvamlı olmasını sağlamak amacıyla kullanılır.
Essansiyel yağ, nemlendirici krem, sakız, kafur ve misk yapımında baz olarak kullanılır.
Kiraz özü ile karıştırıldığında ipliksi bir form alır.

Benzer Ürünler

Ürünler yükleniyor